5 najlepších tipov ako využiť kávový odpad
kavovy odpad

5 najlepších tipov ako využiť kávový odpad

5
(72)

Každý deň sa vo svete vypije vyše 2 miliárd  káv, čo je približne 93 miliónov za hodinu. Za produkciou hektolitrov nášho obľúbeného nápoja sa skrýva ale obrovské množstvo kávového odpadu. Málokto však vie, že tento odpad má mnoho skvelých využití či v domácnosti alebo v záhrade, a preto by bola škoda, keby skončil v koši. Poďme sa pozrieť na 5 tipov ako efektívne využiť použité kávové zrná.

Záhradné hnojivo

Kávový odpad je bohatý na dusík, fosfor, draslík, horčík a mnoho ďalších látok, ktoré dokážu obohatiť pôdu a dodať tak vašim rastlinám potrebné živiny. Organické materiály v pôde podporujú rozvoj mikroorganizmov, čo má za následok lepšie prijímanie živín cez koreňový systém a lepšiu odolnosť voči škodcom a vírusovým ochoreniam rastlín. Stačí kávový odpad zamiešať so záhradným substrátom alebo ho rosypať okolo vašich rastlín a nechať zvyšok na prírode. Použité kávové zrná v pôde najviac ocenia rastliny milujúce kyslé prostredie ako azalky, rododendrony, ruže ale aj zelenina ako mrkva.zahradne-hnojivo

Deodorant

Zápach z chladničky nieje ničím príjemným, no máme pre vás tip, ako sa s týmto problémom rýchlo, ekonomicky a hlavne ekologicky vysporiadať. Kávový odpad dokáže pohlcovať nepríjemný pach, čím sa stáva všestranným deodorantom do domácnosti. Odpad jednoducho umiestnite do misky a vložte ho do chladničky alebo mrazničky. Môžete ním napríklad naplniť starú ponožku a tú umiestniť či už do auta, špajze, kúpeľne alebo kdekoľvek, kde sa chcete zbaviť nepríjemného zápachu.

deodorant

Repelent

Je to prekvapivé, ale vôňa kávy nevonia každému živému tvoru. Napríklad takým komárom a inému otravnému hmyzu, čomu sa veľmi tešíme a vieme to využiť vo svoj prospech. Kávový odpad úspešne odplaší lietajúci hmyz a vy si môžete užiť letný večer na terase bez otravného bzučania za ušami. Jednoducho ako v predchádzajúcom prípade umiestnite vo svojej blízkosti misku s kávovým odpadom a komáre vám dajú pokoj. Odvážnejší môžu vyskúšať priamu aplikáciu na pokožku, pričom sa nemusia ničoho báť, keďže kávové zrná sú využívané aj v kozmetickom priemysle a dokážu s pokožkou a vlasmi zázraky. Káva nevonia ani slimákom, preto ak vám robia v záhrade problémy, urobte okolo vašich rastlín bariéru a máte boj so slimákmi vyhratý.

repelent

Kozmetika

Počuli ste už o šampóne s kofeínom? Kofeín v šampóne posilňuje oslabené vlasové korienky a pomáha zabraňovať vypadávaniu vlasov. Za takýto šampón peniaze míňať nemusíte, môžete použiť aj ten čo máte doma. Pred samotným umývaním si do vlasov vmasírujte vlhkú kávovú zmes a nechajte pôsobiť pár minút. Potom naneste na vlasy váš bežný šampón a vlasy jednoducho opláchnite vodou. Kávový odpad môžeme využiť aj ako pleťovú masku. Stačí ho zmiešať s trochou vody, naniesť na pleť, nechať pôsobiť a opláchnuť.

kozmetika

Pestovanie húb

Spoločnosti zaoberajúce sa produkciou húb prišli na efektívne využitie odpadu z kávového priemyslu. Využívajú ho na prípravu substrátov na ktorých huby rastú. Takouto formou sa pestuje napríklad aj hliva ustricová, a málokto vie, že obľúbené huby sa dajú dopestovať aj v pohodlí domova. Keď budete najbližšie čistiť váš kávovar, spomente si na naše tipy a vyskúšajte ich na vlastnej koži.

pestovanie-hub

Ohodnoť článok

Výsledok 5 / 5. Počet hlasov: 72

Zatiaľ žiadne hlasy! Buď prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Žiadne komentáre

Napísať komentár