5 Zaujímavých faktov o káve | Kofi.sk
kava salka zrna

5 Zaujímavých faktov o káve

4.7
(12)

Denne sa vo svete vypije viac ako 2,3 miliárd šálok kávy. Každý z nás ju zbožňuje a nevie si bez nej predstaviť ani jediný deň, ale vieme o káve všetko? Pripravili sme si preto pre vás 5 zaujímavých faktov o káve, o ktorých ste ešte možno nepočuli.

Káva sa zvykla jesť

Nie vždy sa z kávy pripravoval nápoj, ako ho poznáme dnes. Začalo to v minulosti, keď si etiópsky farmár všimol podivné správanie jeho kôz po zjedení plodov z kávovníka. Farmár sa rozhodol tiež ochutnať kávové zrniečka. Všimol si nárast energie a sily a začal kávu jesť pravidelne na potlačenie únavy. Od neho sa inšpirovali aj ďalší ľudia, ktorí začali kávu jesť, a tak sa začala písať história kávy.

Tmavá pražená káva obsahuje menej kofeínu

Možno ste boli v omyle, že čím tmavšie sú kávové zrná, tým je výsledná káva silnejšia. Možno to platí o chuti kávy, ale neplatí to o množstve kofeínu, teda „sile“ kávy. Proces praženia kávy zahrňuje vysoké teploty, ktoré majú dopad na výsledný obsah kofeínu v káve. Čím dlhšie a intenzívnejšie sa praží, tým je obsah kofeínu nižší. Z toho vyplýva, že stredne pražená káva (medium roast) alebo svetlo pražená káva (light roast) nás nakopne a dobije energiu lepšie.

Druhá najobchodovanejšia surovina na svete

Káva je pravdepodobne najobľúbenejším nápojom na svete. Neexistuje miesto na Zemi, kde by ste ju nenašli. Niet preto divu, že hneď po rope je najobchodovanejšou surovinou na svete. Ako sme v spomínali v článku o najväčších producentoch kávy sveta, najviac sa produkuje arabica, ktorá predstavuje 70% produkcie kávy. Zvyšných 30 % patrí menej obľúbenej robuste.

Najviac vypitých káv za 7 hodín

O svetový rekord sa zaslúžil ozajstný milovník kávy, keď dokázal za 7 hodín vypiť neuveriteľných 86 šálok kávy. Takýto rekord je obdivuhodný, avšak treba brať do úvahy aj negatíva spojené s kofeínom. Vo vysokých dávkach môže mať nepriaznivý dopad na naše zdravie a v extrémnych prípadoch môže spôsobiť až smrť. Zaujíma vás koľko kávy je už priveľa? Prečítajte si viac v našom článku.

Najviac kávy sa vypije vo Fínsku

Z prieskumu sa zistilo, že najväčšími milovníkmi kávy sú Fíni. Priemerne vypijú 12 kilogramov kávy ročne na jedného obyvateľa, čo naozaj nie je zanedbateľné množstvo. Najpopulárnejšia vo Fínsku je svetlo pražená káva (light roast). Tento trend pravdepodobne pochádza z minulosti, kedy bolo zvykom pre fínov nakupovať nepražené kávové zrná a kávu si pražili sami doma. Druhí v rebríčku sú Nóri, pričom na jedného obyvateľa pripadá 10 kilogramov vypitej kávy ročne.

Pijeme ju dennodenne, no stále sa o káve dozvedáme nové a nové zaujímavosti. Počuli ste o káve nejaký zaujímavý fakt, o ktorom ste nevedeli? Podeľte sa oň s nami v komentároch. 🙂

Ohodnoť článok

Výsledok 4.7 / 5. Počet hlasov: 12

Zatiaľ žiadne hlasy! Buď prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Žiadne komentáre

Napísať komentár