Ako spraviť Vietnamskú ľadovú kávu | Kofi.sk
ako spraviť vietnamskú ľadovú kávu

Ako spraviť Vietnamskú ľadovú kávu

4.9
(52)

Ak miluješ kávu ako my, pravdepodobne chceš experimentovať a vyskúšať nové spôsoby, ako ju pripraviť a vychutnať si ju. Vietnamská ľadová káva je skvelý spôsob, ako rozšíriť kávové obzory bez toho, aby ste museli investovať do drahých prípravkov či kávovarov.

Vietnamská ľadová káva je mierne odlišná vzhľadom ako ľadová káva, ktorá bola vo Vietname už niekoľko rokov obľúbená. Je silnejšia ako veľa ľadových nápojov spojených s kávou a podáva sa s iným typom mliečnych výrobkov v porovnaní s inými možnosťami. Ak chceš rozšíriť svoje obzory, potom by si ju mal mať na zozname “to do” receptov.

Poďme sa pozrieť krátko na históriu Vietnamskej ľadovej kávy, čo je potrebné, aké kroky urobiť, aby si pripravil túto lahodnú ľadovú kávu.

Čo je Vietnamská ľadová káva

Dokonca aj pre mnohých znalcov kávy, Vietnamská ľadová káva môže byť niečo nové. Je v podstate kávou pripravenou s použitím tradičného vietnamského kávovaru, ktorý sa potom zmieša so sladeným kondenzovaným mliekom a podáva sa na ľad. Je silnejšia ako veľa kávových nápojov.

Káva bola prvýkrát predstavená v regióne už v roku 1857 francúzskym katolíckym kňazom a čoskoro sa stal jedným z najväčších exportov v krajine. Dostupnosť mliečnych výrobkov bola v tom čase pomerne obmedzená, takže miestna populácia začala používať sladené kondenzované mlieko pri čiernej káve. Postupom času sa to stalo jedným z hlavných spôsobov, ako sa v krajine podávala káva a je tomu tak aj dodnes.

Čo budeš potrebovať

Aby si pripravil Vietnamskú ľadovú kávu bude potreba niekoľko vecí. Takže predtým, ako začneme, zhromaždíme všetko, čo budeme potrebovať:

 • pohár
 • sladené kondenzované mlieko
 • Phin kávový filter
 • horúcu vodu
 • ľad
 • Vietnamská káva napr. Trung Nguyen

Je dôležité, aby si pri výrobe tohto typu kávy dbali nato aby neboli nahradené tieto hore uvedené potrebné komponenty. Ak chceš byť tak autentický je potrebné byť veľmi presný.  To znamená, že musíš použiť na hrubo pomletú silnejšiu kávu a nemôže použiť iny druh mlieka ako je práve sladené kondenzované mlieko.

Postup ako spraviť Vietnamskú ľadovú kávu

Teraz, keď vieš, čo potrebuješ a zhromaždili sme všetky naše potrebné veci, je načase začať “vyrábať” náš prvý pohár Vietnamskej ľadovej kávy. Pripravený?

Krok 1: Do prázdneho pohára pridajte 2 polievkové lyžice osladeného kondenzovaného mlieka.

 

postup prípravy vietnamskej ľadovej kávy

Krok 2: Do Phin filtra pridaj 2 polievkové lyžice na hrubo mletú kávu napr. Trung Nguyen.

príprava postup vietnamská ľadová káva

Krok 3: Uzavrite filter poriadne. Aby nedochádzalo k úniku.

príprava vietnamskej ľadovej kávy

Krok 4: Daj variť vodu a vylej horúcu vodu do filtra na kávu a zakryju uzáverom.

príprava vietnamskej ľadovej kávy

Krok 5: Počkaj, kým sa káva prekvapká. Môže to kvapkať veľmi pomaly takže budeš musieť čakať 3-5 minút, kým sa dokončí. Čím dlhšie si počkáš, tým bude káva silnejšia.

príprava vietnamskej ľadovej kávy

Krok 6: Pridaj ľad do pohára kým sa prekvapká káva.

recept vietnamská ľadová káva

Krok 7: Po dokončení prekvapkania kávy dobre premiešaj.

recept vietnamská ľadová káva

Krok 8: Predtým ako kávu nalejeme ju môžeme buď v ručnom shakeri alebo s ponorným mixerom rozmixovat. Potom ju nalej do pohára s ľadom a sladeným kondenzovaným mliekom a podávaj.

recept vietnamská ľadová káva

Celkovo možno očakávať, že tento proces ti bude trvať asi 10 minút, vrátane prípravných a čistiacich časti, takže naozaj nie je to tak zlé. Konečným výsledkom je silná, skvelá šálka ľadovej kávy, ktorá ti v teplé letné dni veľmi padné vhod.

recept vietnamská ľadová káva

Kde kúpiť potrebné veci:

TRUNG NGUYEN 250 g

Phin Filter

 

Záver

Celý proces je jednoduchý a jednoduchý aj pre začínajúceho kávičkara, ktorý sa pokúša niečo nové naučit a vyžaduje len malú investíciu do správneho filtra, kávy a už len záčať.

Ak priahneš po rozšírení kávových obzorov, dôrazne ti odporúčame, aby si to skúsil. Výsledkom je sladký, chladný nápoj, ktorý poteší, preberie a zchľadí. Tvoje chuťové poháriky si určite nebudú stažovať. Nezabudni, že táto ľadová káva je trochu silnejšia ako bežná káva, takže buď opatrný, keď ju pripravuješ. Urob si silnejšiu ak si naozaj zvyknutý piť silnú kávu.

Sme však presvedčení, že máš radosť z tohto typu kávy a považuješ ju za veľkú zmenu načo sme v Európe zvyknutí.

ENJOY!

Ohodnoť článok

Výsledok 4.9 / 5. Počet hlasov: 52

Zatiaľ žiadne hlasy! Buď prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

2 komentáre
 • Mijaita
  Publikované 12:43h, 30 júla Odpovedať

  Kavu Nguyen mam velmi rada, voni i chutna po cokolade. Filtr stoji kolem 4€ a kava neni draha. Pije ji horkou v zime, ledovou ted. Hezky popsane i nafocene!

 • Kavarensky povalec
  Publikované 23:03h, 01 augusta Odpovedať

  Dekujeme za prehledny fotopostup a odkaz, vypada to moc dobre, urcite vyzkousime doma!

Napísať komentár