Túto kávu vypestoval Jairo Arcila na farme Santa Monica. Ručne zbierané v čase najväčšej zrelosti. Kávové čerešne sa podrobia suchému anaeróbnemu kvaseniu (s ponechanou dužinou) s pridaním vínnych kvasiniek a macerátu z mučenky.
Po suchom kvasení sa kávové čerešne rozpučia a sušia sa na vyvýšených lôžkach s macerátom, kým sa nedosiahne ideálna vlhkosť.
Kvasenie, marakuja a vínne kvasinky
V prípade tohto mikrolotu bola táto káva vystavená suchej anaeróbnej fermentácii v trvaní 72 hodín s dužinou na zrne. Počas tejto fázy kvasenia sa pridali čerstvé marakuje a vínne kvasinky. Potom sa čerešne rozprestreli a nechali sa sušiť na vyvýšených záhonoch s mučenkou umiestnenou medzi kávou, kým sa nedosiahla ideálna vlhkosť. Výsledky sú vynikajúce. Okrem pestovania kávy pestujú Jairo a Luz Helena na farme aj iné ovocie, napríklad mandarínky. Jairo Arcila je tretia generácia pestovateľov kávy v kolumbijskom Quindiu. Oženil sa s Luz Helenou Salazarovou a mali spolu dve deti: Carlos a Felipe Arcila, spoluzakladatelia spoločnosti Cofinet.
Varieta
Odroda odolná voči leave rust, ktorú viac ako dve desaťročia vyvíjala spoločnosť Cenicafé v Kolumbii. Castillo sa vyskytuje najmä v Kolumbii a má vysoké výnosy. Medzi kolumbijskými pestovateľmi je obľúbená vďaka svojej odolnosti voči leave rust.
Anaeróbna fermentácia
Kvasenie je chemický proces, pri ktorom sa sacharidy, napríklad cukry, rozkladajú na alkoholy alebo kyseliny pôsobením mikroorganizmov za neprítomnosti kyslíka. Hoci je fermentácia svojou povahou anaeróbny proces, pojem “anaeróbna fermentácia” sa vzťahuje konkrétne na fermentáciu, ktorá prebieha v špeciálne vytvorenom prostredí bez prístupu kyslíka, napríklad v uzavretej nádobe alebo nádrži.