Kávové krajiny 1. Keňa | Kofi.sk
Keňa káva

Kávové krajiny 1. Keňa

4.8
(150)

Africká krajina Keňa je známa produkciou nadpriemerne kvalitnej kávy, ktorá sa teší obľube po celom svete. Hlavným dôvodom vysokej kvality sú sprísnené kritéria na pestovanie kávovníka v týchto oblastiach bez použitia pesticídov a chemikálií. Poďme sa spoločne pozrieť, prečo je Keňa vo svete kávovou dominantou.

Začiatok

Aj keď je Keňa susednou krajinou Etiópie, kultivácia kávy tu začala až koncom 19. storočia. Až do roku 1923 sa káva pestovala len v oblastiach osídlenými európanmi, potom sa rozšírila aj medzi miestnych do celej krajiny.

Perfektné klimatické podmienky

Podmienky na pestovanie kávy v Keni sú viac než priaznivé, čomu sa tešia hlavne pestovatelia. Počas roka prevláda vyvážená teplota a vlhkosť, takže ročné obdobia prakticky v Keni neexistujú. Dažďové sezóny sú ojedinelé a veľmi krátke počas mája a októbra. Zber kávy preto pripadá na „suché“ mesiace počas roka.

Neustály pokrok

Dnes je Keňa jedným z najväčších producentov kávy na svete, čo sme už spomínali v článku o najväčších producentoch kávy sveta. Neustálim vývojom a zdokonalovaním výrobných a pestovateľských procesov sa Keňa posúva v pomyselnom rebríčku najlepších káv na svete  na top miesta. Mnoho ľudí považuje Keňu za centrum kávového sveta v Afrike, no treba však podotknúť, že regúlácie a zákony stále ovplyvňujú vývoj priemyslu.

Spôsob predaja

Aukčný systém predaja bol zavedený v 30tych rokoch minulého storočia a mnoho surovín a produktov sa doteraz predáva na aukcií. Väčšina kávy je pestovaná na menších plantážach pestovateľmi, od ktorých organizácia Coffee Board kávu vykupuje. Organizácia selektuje a ochutnáva najlepšie kávové zrná, ktoré sú následne predávané na aukcií. Tento spôsob výkupu núti farmárov pestovať tú najkvalitnejšiu a najlepšiu kávu.

Keňská káva je veľmi intenzívna s komplexnou chuťou s náznakom lesných plodov a sušených rajčín. Jej citrusová acidita je jej charakteristickou vlastnosťou, čo ju diferencuje od ostatných káv. Najznámejšie kávové oblasti v Keni sú  Bungoma, Embu, Kiambu, Kirinyaga, Kisii, Machakos, Mt. Elgon, Muranga, Nakuru, Taita Taveta a Tran-Nzoia. Ak vás káva z Kene zaujala, neváhajte ju ochutnať, pre jej popularitu nie je vôbec zložité ju nájsť v ktorejkoľvek kaviarni alebo obchode. 🙂

Ohodnoť článok

Výsledok 4.8 / 5. Počet hlasov: 150

Zatiaľ žiadne hlasy! Buď prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Žiadne komentáre

Napísať komentár