Kávový špeciál 2: Najdivnejšie kávy vo svete | Kofi.sk
kava planeta svet

Kávový špeciál 2: Najdivnejšie kávy vo svete

4.8
(88)

Prekvapila vás slonia alebo vajcová káva v poslednom špeciály o najdivnejších kávach sveta? Pripravili sme si pre vás pokračovanie s kávami, ktoré vás dozaista znova prekvapvia, či už svojou prípravou alebo pôvodom. Poďme sa spoločne pozrieť na najdivnejšie kávy vo svete.

Kopi Joss

Podobne ako aj Kopi Luwak (cibetková káva), aj Kopi Joss pochádza z Indonézie. Táto káva sa volá aj uhlíková káva, pretože proces prípravy zahŕňa vloženie žeravého uhlia priamo do šálky s kávou. Zvyčajne sa používa káva z Jávy a je v Indonézii veľmi obľúbená a relatívne lacná. Šálka tejto kávy stojí približne 50 centov. Pridanie uhlia obohatí chuť kávy a navyše neutralizuje kyslosť v žalúdku.

Jacu Bird Káva              

Výroba tejto kávy zahŕňa podobný proces, ako pri cibetkovej alebo slonej káve, o ktorej sme písali v článku 5 najdrahších káv sveta. Káva prechádza tráviacim systémom vtákov podobným bažantom alebo pávom. Výsledkom je menšia trpkosť kávy aj jej acidita. Na rozdiel od cibetkovej a slonej kávy, je relatívne lacná, pričom za kilo tohto unikátu zaplatíte približne 25 euro.

Káva s mincou a pálenkou

Nórsky nápoj nazývaný Karsk, ktorý je skôr alkoholovým drinkom ako kávou, je populárny už od začiatku 19. storočia. Neprekvapuje nás fakt, že v niektorých kútoch sveta  je nazývaný aj ruskou kávou. Jeho zloženie tvorí 1 diel kávy ku 2 dielom domácej pálenky. Tajomstvom receptu je pridanie kovovej mince na spodok šálky, ktorú zalejete kávou. Potom pridávate alkohol pokým znova mincu neuvidíte. Začať pracovné ráno takýmto „nakopávakom“ musí byť zaujímavé. Vyskúšali by ste? 🙂

Priehladná káva

Časté pitie kávy môže mať neblahý efekt na farbu zubov. Mnoho ľudí sa práve pre tento dôvod od kávy drží ďalej. Riešenie prišlo prekvapivo zo Slovenska, keď dvaja šikovní bratia, Dávid a Adam Nagy prišli s nápadom vytvoriť priehľadnú kávu. Ich produkt CLR CFF je vyrobený z kvalitnej arabiky, čistej vody bez konzervantov a bez cukru. Pracovali na ňom 3 mesiace, pokým neboli s výsledkom spokojný. Napriek vzhľadu nápoj chutí presne ako káva.  Ako sa im to podarilo, ale ostáva ich výrobným tajomstvom.

Vínová káva

Víno a káva. Tak podobné nápoje a pritom tak odlišné. Ale čo by ste povedali na ich kombináciu? Kaviareň Molinari Private Reserve z kalifornského Napa Valley ich skombinovala dohromady. Kávové zrná pražia s červeným vínom čím vznikne infúzia chutí. Káva vonia ako víno a aj tak chutí, obzvlášť po pridaní mlieka. Môžeme v nej cítiť aj náznaky čučoriedok a lesného ovocia. Z tejto kávy, ale alkoholové opojenie nečakajte. Okrem chuti a arómy víno nemá na kávu žiaden vplyv.

Tak čo kávičkári? Prekvapili vás najdivnejšie kávy zo sveta? Ak ste nejakú z nich už vyskúšali, neváhajte sa s nami o váš zážitok podeliť v komentároch. 🙂

Ohodnoť článok

Výsledok 4.8 / 5. Počet hlasov: 88

Zatiaľ žiadne hlasy! Buď prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Žiadne komentáre

Napísať komentár