Najhoršia káva aká sa dá kúpiť? | Kofi.sk
najhorsia kava marila standard cierne kavove zrna

Najhoršia káva aká sa dá kúpiť?

4.6
(34)

Kto by tento kávový skvost Marila Standard nepoznal. Jedná sa o čistú robustu, ale nebolo tomu vždy tak. Postupne sa pomer arabiky a robusty menil až arabika časom z Marila Standard úplne vymizla. Obal sa za tie roky veľmi nezmenil a osobne ho mám spojený s obchodmi z čias, kedy na našom trhu spoločnosti ako Tesco alebo Lidl neexistovali. O tejto káve a jej histórií sa toho moc na nete nedozviete, ale je to naozaj najhoršia káva akú môžete v obchode dostať? Rozhodli sme sa to zistiť na vlastnej koži a chuťových pohárikoch. Dúfame, že po tomto zážitku nezanevrieme na kávu úplne. 🙂

ph tds meter voda

Na to, aby bol test tejto kávy čo najpresnejší a najobjektívnejší, sme sa rozhodli pripraviť ju čo najlepším spôsobom. Základom dobrej kávy je dobrá voda, preto sme si pripravili ideálnu vodu podľa nášho článku AKÁ VODA JE NAJVHODNEJŠIA PRE KÁVU? Na prípravu kávy použijeme starší, ale veľmi dobrý kávovar značky Nivona NICR 605, ktorý nás po rokoch používania nesklamal. Poďme sa už ale pozrieť na jednotlivé aspekty kávy, ktoré budeme hodnotiť.

Vzhľad

V tomto bode sa zameriame na vzhľad a kvalitu kávových zŕn a takisto na vzhľad pripraveného nápoja a cremu (penu) ak sa nejaká vôbec vyskytne. Medzi zrnkami sa nájdu obstojné kúsky, ktoré pripomínajú kvalitne upraženú kávu, ale nájsť ich je pravdepodobné asi ako nájsť štvorlístok v tráve. Niektoré zrnká sú nedopražené a niektoré sú zase prepražené až moc, že by ste s nimi mohli pokojne kresliť na papier ako s uhlíkom. Fotka kávových zŕn Marila Standar hovorí za všetko.

kavove prazene zrna

Čo sa ale výzoru hotovej kávy týka, nedopadlo to až tak zle, ako sme čakali. Na prvý pohľad vypadá ako kvalitná šálka kávy. Keby je za výkladom a necítite ten odporný smrad (prepáčte za spoiler), tak by sa vám na ňu zbiehali slinky. Vytvorila obstojnú cremu a budí dojem dobre pripravenej kávy. Pod cremov sa skrýva zafarbená voda, ktorej farba a vzhľad až také vábne nie sú.

kava salka espresso crema
 Body: 1 / 5 (za obstojnú cremu)  

Aróma

Pri písaní nadpisu aróma som sa začal nekontrolovateľne smiať. Táto “káva” smrdí tak odpudivo, že som ju do dňa testovania musel zabaliť a schovať hlboko do šuflíku, aby neotravovala okolie. Aj cez obal cítiť ten najhorší kávový zápach aký si viete predstaviť. Použitá pomletá káva oproti tomu vonia ako najväčšia perla káv z Južnej Ameriky. Cereálny nápoj Caro, ktorý nemá s kávou absolútne nič spoločné, vonia viacej kávovo, ako tento unikát Marila Standard.

Naozaj ma nenapadá k čomu prirovnať túto arómu. Keď som prvý krát ako malý chlapec počul o cibetkovej káve, predstavoval som si, že bude voňať nejako takto. Najväčšia pecka do nosa ale prichádza až z hotovej kávy. Smrad je ešte viacej skoncentrovaný a podporený teplou parou, ktorá z nápoja prúdi. Toto naozaj dýchať nechcete. Otváram okná v celom dome a dúfam, že môj kávovar prežije.


 Body: 0,1 / 5 (smeti) 

Chuť

S veľkým sebazaprením ochutnávam kávu Marila Standard. Zážitok to síce je, ale negatívny. Káva z americkej benzínky alebo z automatu túto kávu rozšlapú aj keby sú podávané vo vedre na pomyje . Nieje tu čo hodnotiť.

zla nechutna kava v pohari s penou so smutnou tvarou


 Body: 0 / 5 

Záver

Absolútne nevidím žiadne využitie balíčku tohoto zhoreného nešťastia. Vlastne, našiel som na internete nejaké tipy. Jedna pani kávu využívala na dekoračné a umelecké účely. Ďalší pán prišiel na spôsob, ako vďaka Marila Standard ušetriť nejaké tie peniažky. Standartku robí návštevám, ktoré si ju dajú len raz a potom pýtajú už len čistú vodu. Ani za použitia ideálnej vody a obstojného kávovaru sa táto káva jednoducho nedá piť.


 Celkové body: 1,1 / 15 

najhorsia kava marila standard

Ohodnoť článok

Výsledok 4.6 / 5. Počet hlasov: 34

Zatiaľ žiadne hlasy! Buď prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

2 komentáre
  • Vondra
    Publikované 15:06h, 07 septembra Odpovedať

    Za socializmu a začiatkom 90tych rokov si pamätám silu tej kávy ako všade prenikavo rozvoniavala a ľuďom stačili dve salky

  • Peter
    Publikované 23:06h, 01 februára Odpovedať

    Veľmi rád by som prijal šálku kávy od autora, nech viem ako chutí taká, akú on považuje za aspoň obstojnú. Roky kupujem marilu a nemôžem sa sťažovať. Každý kto u mňa kedy marilu pil, chválil výbornú kávu. Je možné, že ja neviem o káve nič, ale žeby ani všetci moji známi? Možno autor len natrafil na nepodarok, ale jeho gramatika mi našepkáva, že problém nebude v káve.

Napísať komentár