Prečo energetické nápoje nikdy nenahradia kávu | Kofi.sk
preco energeticke napoje nikdy nenahradia kavu

Prečo energetické nápoje nikdy nenahradia kávu

Energetické nápoje dodávajú presne to, čo ich názov sľubuje, energiu. V dnešnej dobe ich nájdeme úplne všade, od čerpacích staníc, cez bary až po stánky na festivaloch. Za ich popularitou stojí hlavne ich rýchly nástup, rôznorodá príchuť a nenáročnosť prípravy. Na rozdiel od dobrej kávy sa k ,,dobrému“ energeťáku dostanete bez problémov.

Kde vznikli?

Ak ste si v duchu hneď vybavili Red Bull, ste na omyle. Ich história sa začala písať ako podskupina sýtených nápojov na začiatku 20. storočia značkami PepsiCoca-Cola. Nárast v popularite zaznamenali v 60. rokoch v Japonsku ako podporná látka pre zamestnancov, ktorí chceli zvýšiť svoju produktivitu, neskôr ho začali vyhľadávať prakticky všetci, ktorí potrebovali prijať čo najviac energie, za čo najkratší čas. Tu videl potenciál rakúsky investor, ktorí sa spojil s partnermi v Ázii a spoločne položili základy značke Red Bull.

Popularitu značky s červeným býkom môžeme nájsť najmä za geniálnym marketingom. Nech robíte čokoľvek nebezpečné, oni z toho spravia najprv šport a potom životný štýl.

Ako fungujú?

Ďakovať kofeínu ako hlavnej zložke týchto nápojov je logické, avšak príliš jednoduché a často mylné.

Na zadnej strane plechovky nájdeme mnoho biochemických zložiek, ktoré robia moderné energeťáky tým, čím sú.

Kreatín

Nájdeme ho napríklad v červenom mäse. Táto organická zlúčenina podporuje fyzický výkon a najpopulárnejší je medzi atlétmi.

co je kreatin

Cukor, veľa cukru

Áno, existujú už aj sugar-free zastúpenia vo väčšine značiek, ale ich pomer v predaji je minimálny v pomere k ostatným príchutiam. Cukor nie je nutné predstavovať, domáci lekár zlej nálady a postrach internetových odborníkov na chudnutie. Cukor, je pre telo nevyhnutný a jeho účinky sú pri správnom dávkovaní pozitívne pre mentálnu aj fyzickú pohodu, avšak práve táto vlastnosť podporuje možnosť vytvorenia si psychologickej závislosti na ňom, čiže aj na nápojoch, ktoré ho obsahujú.

V čom je vlastne problém?

Podľa reportu svetovej zdravotníckej organizácie, sú najväčšie hrozby spojené s týmto zdrojom energie najmä vysoký krvný tlak, cukrovka, neurologickékardiovaskulárne komplikácie pri dospievajúcich deťoch. Ako najrizikovejšia skupina boli označené práve deti, na ktoré apeluje ich sladká chuť. Rovnako ohrozené sú aj tehotné ženy, pri ktorých konzumácia môže spôsobiť rôzne deformácie plodu a v extrémnych prípadoch až potrat.

Musíme určite spomenúť aj tradičnú dvojicu Red bull a vodka. Energetické nápoje ako také potláčajú normálne fungovanie organizmu, čo znamená, že aj keď vypijeme viac alkoholu, cítime sa menej opitý. Toto môže mať za následok od otravy alkoholom, cez riskantné správanie až smrť na dehydratáciu alebo infarkt.

Zhrnutie:

Energetické drinky sú veľmi dobrý sluha, no príšerný pán. Určite si nájdu svoje miesto ako krízové riešenia v prípade únavy alebo nepozornosti, avšak neponúkajú perspektívne riešenie. Tak isto je oveľa jednoduchšie sa nimi predávkovať alebo vytvoriť si toleranciu ako pri káve. Aj my v Kofi si neraz pochutnáme na energeťáku počas dlhého dňa, keď nie je čas vychutnať si kvalitnú kávu, no všetci vieme, že tej sa nič nevyrovná. Preto si pred dlhou cestou radšej pripravte kávu doma, zájdite do obľúbenej kaviarne, alebo si kvalitne oddýchnite.

Ohodnoťte náš článok

Prečo energetické nápoje nikdy nenahradia kávu
5 (100%) 23 hlas[ov]
Žiadne komentáre

Napísať komentár