Top 10 Svetových producentov kávy | Kofi.sk
brazilia kava salka stol kavove zrna na stole drevo

Top 10 Svetových producentov kávy

5
(17)

Kávu si môžeme dať takmer na každom mieste na zemi. Niet divu, že káva je najobľúbenejším nápojom medzi ľuďmi a je aj druhou najobchodovanejšou surovinou na svetovom trhu hneď po rope. Najviac sa produkuje káva arabika a predstavuje 70 % produkcie kávy na svete. Zvyšných 30 % patrí menej obľúbenej robuste. Kde sa produkuje najviac kávy a kto sa radí medzi TOP 10 svetových producentov kávy?

10. Guatemala

204 000 ton za rok

Guatemala v roku 2016 vyprodukovala 204 000 ton kávy a toto číslo ostáva zachované aj po posledné roky. Najlepšia guatemalská káva sa produkuje v prostredí, kde teplota kolíše medzi 16-32 stupňov celzia a nadmorská výška je v rozmedzí 500 až 5000 metrov nad morom. Guatemala bola najväčším producentom kávy v Strednej Amerike dokedy ju nepredbehol v roku 2011 Honduras.

9. Mexiko

234 000 ton za rok

Mexiko produkuje hlavne kvalitnú arabiku pozdĺž hraníc s Guatemalov a je hlavným vývozcom kávy do USA. Na začiatku 20. storočia zažilo krízu, keď obchod s kávou nebol regulovaný a nezvládalo konkurovať ostatným krajinám. To malo za následok pokles zisku Mexika na trhu s kávou a odzrkadlilo sa to aj na jeho obyvateľoch. Situácia sa začiatkom 21. storočia zmenila a teraz je Mexiko jedným z popredných producentov kávy.

8. Uganda

288 000 ton za rok

Keď sa povie Uganda, málokoho napadne prepojenie tejto krajiny s kávou. V roku 2015 predbehla s produkciou kávy Mexiko a stala sa ôsmim najväčším producentom. Káva je pre Ugandu významným ekonomickým faktorom, keďže zamestnáva značnú časť populácie. Od roku 1989 do roku 1991 produkcia kávy vzrástla až o 5100 %.

7. India

348 000 ton za rok

Produkcia kávy sa sústreďuje hlavne na juh krajiny, keďže podmienky na pestovanie nie sú ideálne v celej Indii. Káva je pestovaná malými pestovateľmi v oblastiach dažďových pralesov a často je sadená spolu s korením ako kardamon alebo škorica, ktoré dodávajú káve štipľavejšiu arómu a chuť. V Indii je populárnejší čaj, preto je až 80 % produkcie kávy určených na export hlavne do Európy a Ruska.

6. Honduras

348 000 ton za rok

Honduras disponuje rovnakým objemom produkcie kávy ako India a je najväčším producentom kávy v Strednej Ameriky. Káva z Hondurasu nie je až tak vo svete známa a väčšinou sa používa do kávových zmesí. Aj napriek tomu káva ostáva dôležitým aspektom v ekonomike Hondurasu a poskytuje pracovné príležitosti pre veľkú časť populácie.

5. Etiópia

384 000 ton za rok

Etiópia je domovom arabiky, najpopulárnejšej káve na svete. Ako aj pri ostatných krajinách, káva pre Etiópiu prestavuje významnú ekonomickú položku. Vyše 28 % exportu tvorí práve káva a zamestnáva  15 miliónov ľudí. Etiópia má bohatú kávovú kultúru.  Pred vyše 1000 rokmi si pastieri všimli, že ich stádo pojedá kávové zrná, a to odštartovalo kávový boom v tejto krajine.

4. Indonézia

660 000 ton za rok

Indonézia možno nie je známym producentom kávy, ale objem kávy, ktoré ročne vyprodukuje hovorí samo za seba. Indonézia preferuje kvantitu nad kvalitou a vplyvom nehostinného prostredia produkuje hlavne menej kvalitnú a cenenú robustu. Pestovanie kávy v tejto oblasti sa spopularizovalo hlavne vďaka holandským kolonizátorom a dnes kávové plantáže zaberajú vyše milióna hektárov.

3.  Kolumbia

810 000 ton za rok

Kolumbia je celosvetovo známym producentom kávy. Klimatické podmienky moc do karát farmárom nehrajú. Od roku 1980 sa priemerné teploty v krajine zvýšili, čo má za následok zhoršené podmienky pre rast tak obľúbeného nápoja. Kolumbia bola po Brazílii dlho najväčším producentom kávy, ale po rapídnom raste produkcie vo Vietname sa dostala až na tretie miesto. Aj cez to všetko je jedným z najväčších svetových hráčov v kávovom priemysle.

2. Vietnam

1 650 000 ton za rok

Väčšina z vás určite pozná kávu pripravenú na vietnamský spôsob. Ak by ste náhodou nevedeli a chceli by ste si takúto kávičku pripraviť máme pre vás recept (klik).  Produkciu kávy vo Vietname značne ovplyvnila vojna v minulom storočí, ale stále hrá veľkú rolu. Po ryži je najvyvážanejšou surovinou. Od roku 1975 vzrástla produkcia zo 6000 ton ročne na takmer 2 000 000 ton ročne a tým sa Vietnam zaradil na druhú pozíciu v našom rebríčku.

1. Brazília

2 595 000 ton za rok

Brazília je najväčším producentom kávy na svete. Nie je to nič prekvapujúce keďže Brazília si drží prvenstvo viac než 150 rokov. Kávové plantáže pokrývajú 27 000 kilometrov štvorcových hlavne v oblastiach Minas Gerais, Sao Paulo a Parana, kde sú klimatické podmienky ideálne na pestovanie kávy. Brazília je známa aj spôsobom spracovania, pri ktorom sa kávové zrná neumývajú vodou a sú sušené priamo na horúcom slnku.

Ohodnoť článok

Výsledok 5 / 5. Počet hlasov: 17

Zatiaľ žiadne hlasy! Buď prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Žiadne komentáre

Napísať komentár